Тема:Право на
працю в Україні.
Мета:
навчальна: дати уявлення про юридичний зміст права на працю,
відносини, що регулюються нормами трудового права;
розвиваюча: розвивати вміння пояснювати й застосовувати положення
Конституції України, наводити приклади відносин, що регулюються нормами
трудового права; розвинути та поширити знання учнів про підприємницьку
діяльність, моделювати процедуру реєстрації підприємницької діяльності;
виховна: виховувати позитивне ставлення до праці, формувати свідому позицію, щодо
можливості права людини на працю.
Обладнання: роздаткові матеріали, ілюстративні
матеріали, Кодекс законів про працю, Конституція України, Закон «Про
відпустки», Закон «Про охорону праці»,Закон «Про оплату праці», Закон «Про
зайнятість населення», Закон «Про підприємництво» тощо.
Опорні терміни та
поняття: працівник, роботодавець, трудові відносини, безробітний, підприємницька
діяльність .
Використана
література:
1. О.І. Пометун,
Т.О. Ремех Правознавство. Практичний курс 9 клас. –К.: Літера ЛТД, 2009.
С.117-120.
2. В.Л.Сутковий,
Т.М.Філіпенко Правознавство (практичний курс) 9 клас. –К.: Генеза,2009. С.
146-154.
3. С.П.Ратушняк.
Правознавство. Довідник школяра. – 2-ге вид., доповнене і перероблене.
Тернопіль: навчальна книга –Богдан, 2009.
4. О.Пометун,
Т.Ремех, Л. Пилипчатіна Правознавство. Практичний курс: методичний
посібник для вчителів загальноосвітніх шкіл, які викладають у 9
класі. –К.: Логос,2009. С. 117-120-.
5. Ратушняк
С.П. Правознавство: словник-довідник..-2 –е вид., перероб. і доповн. –
Тернопіль: Навчальна книга –Богдан, 2006. –с.13, 98, 100, 101,112,130.
6. Ратушняк
С.П. Правознавство. Практичний курс: навчальний посібник для 9-го
класу. –Тернопіль: Навчальна книга –Богдан, 2010 с.116-127
7. Т.О. Ремех.
Правознавство. Практичний курс робочий зошит 9 клас . –К.: Літера ЛТД, 2009
Тип уроку: уроку засвоєння нового навчального матеріалу.
Форма уроку: урок-пошук відповідей.
Епіграф уроку:
Щоб прийшло на землю сподіване щастя, треба великої праці
(М.Коцюбинський)
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
1. Обговорення
епіграфа уроку.
2. Перегляд
мультфільму на мотив казки О.С. Пушкіна «Про попа та його робітника Балду».
3. Обговорення
мультфільму за поставленими питаннями:
1) Ким найнявся
Балда?
2) Чи було
досягнуто домовленості між попом та Балдою?
3) Яку оплату
праці було обумовлено?
4) Чи
доводилось вам особисто працевлаштовуватись?
5) Для чого
потрібно працювати?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
План
1. Право на
працю в Україні.
2. Як
законодавство регулює трудові відносини.
3. Роботодавці
та працівники на ринку праці.
4. Як знайти
роботу.
5. Право на
підприємницьку діяльність.
Вчитель. Праця людини
є однією з найважливіших форм життєдіяльності. Саме працею ми забезпечуємо своє
існування. Хтось починає працювати з раннього дитинства. Хтось у
юнацькому віці, тому що слід допомагати батькам чи потрібні кишенькові. У
кожної людини в житті складається по-своєму.
Відповідно до Конституції України, кожен має право на
працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно
обирає або на яку він вільно погоджується.
Також Конституція України визначає:
В Україні заборонено примусову працю, однак це не
стосується військової чи альтернативної служби та робіт, які виконуються за
вироком або за рішенням суду.
Відносини в процесі праці регулюються нормами
трудового права, що містяться Кодексі законів про працю України.
Робота в парах
1. «Мозковий штурм».
Опрацюйте статті 3, 7, 8 КЗпП України і вкажіть, які саме трудові відносини
регулює цей Кодекс.
2. Дайте відповідь на запитання.
Чи належать до трудових такі відносини:
а) хлопець влітку найнявся
працювати у фермерське господарство сусіда, за роботу отримує гроші;
б) у вільний від навчання час та під час літніх канікул дівчина
допомагає батькам, працюючи в їхньому фермерському господарстві;
в) під час літніх канікул батько влаштував свою дочку
секретаркою на роботу до себе на фірму?
Вчитель. Отже,
держава забезпечує рівність трудових прав усіх громадян незалежно від
походження, соціального і майнового стану, раси або національності, статі,
мови, політичних поглядів, релігійних переконань, місця проживання. Кожен має
право на такі умови праці, які не шкодять його здоров'ю,на заробітну платню, не
нижчу за визначену законом, і на відпочинок.
Реалізовуючи свої життєві плани, людина може працювати
й заробляти кошти особисто, сама для себе, не залежачи ні від кого. Людина може
шукати і влаштовуватись на роботу, або ж приймати на роботу когось.
Щоб дізнатись, яке же називаються ці різні категорії
людей працюємо з юридичним словничком
Робота з юридичним словничком
Робітник – фізична особа, яка вступила в
трудові відносини на підставі трудового договору.
Роботодавець – юридична
(підприємство, установа, організація) або фізична особа, яка в межах трудових
відносин використовує працю фізичних осіб. Роботодавцем може бути фізична
особа, яка має повну цивільну дієздатність.
Відносини між працівником і роботодавцем, які
виникають на основі трудового договору, називають трудовими відносинами, й
регулюються нормами трудового права. Головний закон, що регулює ці відносини,
це – Кодекс
законів про працю України. Цей
закон визначає правила прийому та звільнення працівників, час праці та час
відпочинку, права та обов’язки роботодавця та працівника, правила виплати
заробітної плати. Окремі питання трудових відносин регулюють інші закони
України: «Про відпустки», «Про охорону праці», «Про оплату
праці», «Про зайнятість населення», «Про підприємництво» і т.п.
Завдання зі скриньки «Виявіть робітника та роботодавця»
1. Громадянин А. був прийнятий
на роботу до будівельної фірми.
2. Громадянка Н. працює реалізатором у магазині, що належить
приватному підприємцю.
3. Громадянин К. найнявся на роботу до фермерського
господарства.
4. Громадянка С. була прийнята до школи вчителем молодших
класів.
Робота в парах
Розгляньте
наведені ситуації на QR-коді,
розшифруйте та визначте, які з них регулюються трудовим законодавством:
Завдання для учня
|
Шифр
|
1) Марина
влаштувалась прибиральницею в кав’ярню.
|
|
2) Петро
влаштувався кур’єром у фірму, що належить його батькові.
|
|
3) Іван на
канікулах працював у фермерському господарстві своїх батьків.
|
|
4) Сергій
ремонтує дрібну побутову техніку своїм знайомим, отримуючи за це гроші.
|
|
5) Ірина
погодилась допомогти сусідці прибирати квартиру.
|
Отже,
відносини між працівником і роботодавцем, які виникають на основі трудового
договору, називають трудовими відносинами, й регулюються нормами трудового
права.
3.Випереджаюче
завдання.
Заслуховування
реферативного повідомлення на тему «Роботодавці та працівники на ринку праці».
Робота із юридичним словничком
Ринок праці – це ринок
попиту та пропозиції робочої сили. Через ринок праці здійснюється продаж
робочої сили на певний строк.
Безробітні – це громадяни
певного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших
передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі
зайнятості, як ті,що шукають роботу.
Прийом
«Скажи мені…»
Заслухавши повідомлення поставте до сусіда за партою
по два фіксовані питання, починаючи зі слів «Скажи мені…»
Отже, ми з вами визначили зміст понять ринок праці та
безробітні. Виявили, що безробіття є центральною соціальною проблемою сучасного
суспільства. Визначили, що безробіття може бути природнім або вимушеним.
Бесіда
Які ви
знаєте способи пошуку роботи?
Чи всі вони
є однаково ефективними?
Тобто,
шукати роботу можна через родичів, знайомих, переглядати оголошення в
газетах,на Інтернет-сайтах, можна звернутися до державної служби зайнятості.
Якщо людина не має роботи та зареєстрована у цій службі як безробітна, вона
отримує фінансову допомогу з безробіття.
Робота
з підручником.
Опрацюйте
підручник на с. 119 і визначте структуру резюме.
Отже, ми
визначили способи пошуку роботи, структуру резюме. Пам'ятайте, йдучи на
співбесіду та під час неї:
v Зверніть
увагу на свій одяг – він має відповідати стилю установи;
v Не
запізнюйтесь;
v Поводьтесь
ввічливо з кожним, кого зустрінете і з ким спілкуєтесь;
v Відповідаючи
не поспішайте, думайте над відповіддю;
v Намагайтесь
показати свої можливості , а не вихваляйтеся;
v Не
розпочинайте бесіду з питань розміру заробітної плати;
v Не
критикуйте своїх колишніх керівників та колег.
Робота із юридичною скарбничкою
Стаття 42 Конституції
України надає кожному «право на підприємницьку діяльність, яка не
заборонена законом»
Робота з юридичним словничком
Підприємницька
діяльність – це самостійна, систематична, на власний ризик
господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання, з метою
досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Підприємницька діяльність регулюється Господарським
кодексом Українита Законом України «Про підприємництво». Закон забороняє займатися підприємницькою
діяльністю: народним депутатам, Президенту України, державним службовцям,
службовцям органів місцевого самоврядування, військовослужбовцям, працівниками
прокуратури, суду державної безпеки і т.д.
Прийом «Допитливий
Читайлик»
Опрацюйте підручник на с. 122 і визначте перелік
документів необхідний для державної реєстрації.
ІV. Систематизація й узагальнення нових знань і умінь
Бесіда
1) Визначте
зміст права на працю
2) Яку
діяльність називають підприємницькою?
3) Що таке
резюме?
4) Яку
структуру має резюме?
5) Роботодавець
–це…
6) Працівник
–це…
7) Безробітні
–це…
V. Підведення підсумків уроку.
Заключне
слово вчителя
Повернення
до очікуваних результатів.
Оцінювання
навчальної діяльності учнів.
VI. Інструктаж з домашнього завдання
1) Опрацювати §19
2) Складіть
власне резюме, оголошення в газету про прийом на роботу.
3) Знайдіть у
ЗМІ інформацію про підприємства нашого району. Будьте готові презентувати своє
повідомлення та до обговорень.
Немає коментарів:
Дописати коментар